Jaką książkę dla chłopaka na mikołajki?

Jaką książkę dla chłopaka na mikołajki?

Prezent na mikołajki dla chłopaka? Nie ma problemu. Przedstawiamy listę niedrogich książek (ceny według serwisu Bonito.pl).

– Jurij Andruchowycz, Rekreacje, Czuły Barbarzyńca Press, Warszawa 2005, cena 14,33 zł

Grupa młodych zaprzyjaźnionych pisarzy udaje się do Czartopola, by wziąć udział w groteskowym święcie. Będą musieli się tam zmierzyć z własnymi demonami, obsesjami i lękami. Lektura ukraińskiego pisarza to może być świetny pomysł na Prezent na mikołajki dla chłopaka -ramka ze zdjęciem.

– Charles Bukowski, Najpiękniejsza dziewczyna w mieście, Noir Sur Blanc, Warszawa 2014, cena 19,43 zł

Opowiadania stanowiące kwintesencję stylu Charlesa Bukowskiego, wielkiego deprawatora w historii literatury. Autor przedstawia w tych tekstach świat, w którym najlepiej się czuł w życiu – świat dziwek, pijaków, wykolejeńców, dziwaków i outsiderów. Męska proza dla twojego chłopaka, nie tylko na mikołajki.

– Henri Michaux, Barbarzyńca w Azji, Czuły Barbarzyńca Press, Warszawa 2005, cena 19,44 zł

Utwór zainspirowany wyprawą autora do Indii, Chin, Japoni, Malezji i Indonezji, rozpoczętej w roku 1931. Ironia, liryzm, poczucie humoru – to nie jest zwyczejna relacja z podróży, tylko raczej esej, sylwa. Michaux nie interesują popularne krajobrazy i zabytki, chce przeniknąć do istoty, duchowości tych krajów i tych ludów. Przy okazji autor odsłania własne wnętrze, rozdarte i popękane.

– Sandor Marai, Żar, Wydawnictwo Czytelnik, Warszawa 2020, cena 21,42 zł

Jedna z najważniejszych, najchętniej czytanych i najlepszych powieści węgierskiego mistrza prozy. Utwór mówi o męskiej przyjaźni zburzonej przez miłosny trójkąt, a w głębszej warstwie dotyczy sedna prawdy i możliwości dowiedzenia się, jak działają nasze wspomnienia i nasza pamięć. Bochaterowie książki są starcami, ale poniewać ciągle przeżywają swoje dawne życia, wszystko owiane jest atmosferą tajemnicy i niedopowiedzenia. Wydawcą wszystkich dzieł Sandora Maraiego w Polsce jest Wydawnictwo Czytelnik. Wydano już wiele jego powieści, a także pięciotomową edycję dziennika pisarza. Żar to książka, która jako pierwsza była przetłumaczona na język poslki. To świetna lektura dla chłopaka na mikołajki.

Share